Kamelia w doniczce? Do dzieła!
   04/12/2018 13:01:07     Porady    0 Komentarze
Jeżeli chcesz, by w Twoim domu kwitło od stycznia do marca pomyśl nad Kamelią.
Uprzedzamy - nie mamy kamelii w biurze i cierpimy na brak zdjęć :( 
Azjatycki kwiat, kuzyn herbaty, kwitnie zimą ciesząc nasze oczy, gdy za oknem biało i zimno. Przez pozostałą część roku jej zielone i lśniące liście ozdabiają nasze mieszkania, a wygląd "małego drzewka" przykuwa wzrok nie tylko naszych koleżanek florystek. 

Kamelia nie lubi ani mrozu, ani zbyt wysokiej temperatury, dlatego jeżeli chcemy zobaczyć jak obsypuje się kwiatami, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju - chłodne i jasne miejsce. Idealny dla niej będzie chłodny pokój, bądź weranda. Optymalna temperatura w jakiej się rozwija to od 6°C do 12°C. Oczywiście kamelia ma też odmiany, które potrafią znieść przymrozki nawet do -10°C (np. Polar Ice), jednak dalej to mało, jeżeli chodzi o nasze zimy, gdzie -20°C może utrzymać się nawet przez cały tydzień.
Ciekawą sprawą z kamelią w zimie jest to, że owa roślina przyzwyczaja się do kierunku padania światła. Dlatego jeżeli kupimy ją teraz, ustawmy ją w tym samym miejscu względem słońca, w jakim planujemy ją przechowywać na wiosnę i w lecie. W zimie musi to być miejsce jak najjaśniejsze, a gdy przeniesiemy ją do ogrodu (lub na balkon) powinniśmy jej stworzyć miejsce lekko przyciemnione. Podłoże kamelii powinno być lekko wilgotne, jednak zimą podlewajmy ją raz na dwa tygodnie. Im chłodniej będzie nasza roślina miała, tym mniej wody wypije. Intensywność podlewania zmniejszamy, kiedy wypuści pierwsze pąki.A po kwitnieniu (wczesna wiosna) rozpoczynamy nawożenie, ot szukamy nawozu o spowolnionym działaniu i karmimy naszą kamelię owym jedzonkiem.
Kamelie rosną wolno, ale pięknie :) Przesadzamy je wiosną, po kwitnieniu, ale nie częściej niż 3 lata. Zawsze do większej doniczki, także jeżeli już teraz posiadacie Kamelie to pomyślcie nad kwietniowym zagospodarowaniem jej nowego miejsca do rozrostu. Nowa doniczka musi być większa od poprzedniej, ale bez przesady :) Ziemia, czyli podłoże dla Kamelii musi być kwaśne, z drenażem na dnie (albo z warstwą IPSA - na zdjęciu Square 170). Idealna sprawdzi się tutaj ziemia do różaneczników. Aha - kamelia uwielbia deszczówkę :) Razem ze swoimi pociechami śmiało możecie na balkonie lub w ogrodzie zainstalować małe urządzenie do zbierania deszczówki.

Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć