Co warto sadzić w... grudniu?
   28/11/2018 12:20:49     Porady    0 Komentarze
Co warto sadzić w... grudniu?
Co warto zasiać w grudniu, by za 4/5 miesięcy cieszyć się pięknymi kwiatkami? I przede wszystkim - jak to zrobić w domowej doniczce?

Warto: tulipany. Jak? Banalnie prosto!

Jak to się dzieje, że tulipany będą kwitnąć zimą? Zawołajcie swoich mężów i przekażcie im tą informację - wszystko dzięki pędzeniu!
Jest uśmiech na ich twarzach? W tym przypadku jednak nie chodzi o destylacje, co by w zimie było ciepło, a o pędzenie cebulek kwiatowych.
Metoda ta polega na przerwaniu/skróceniu błogiego odpoczynku kwiatów i stymulacji ich do wzrostu :) Czyli tzw. sobotnie poranki z dziećmi. 
Zacznijmy od najważniejszego - lista zakupów.

  1. Cebulki tulipanów botanicznych odmiany Greiga, Fostera lub/i Kaufmanna (ok. 3 zł za 5 sztuk) Kupując cebule tulipanów wybieramy te o dużych rozmiarach (nie muszą być największe), zdrowe, jędrne, bez pęknięć i uszkodzeń mechanicznych.  Nie należy kupować cebul miękkich, przebarwionych, z plamami czy zwiędniętych lub wyschniętych,. Nie należy także wybierać cebul z widocznymi liśćmi lub małymi korzeniami.
  2. Ziemia do roślin doniczkowych - ok. 10 zł (Nada się też tańsza wersja - uniwersalna ziemia ogrodnicza ok 5 zł za 10l)
  3. Keramzyt ogrodniczy - ok 4 zł za 1l (chyba, że posiadasz naszą doniczkę z system ISPA jak np. PLANET 440)
  4. Doniczka. Minimum 17cm wysokości dla tulipanów, 12cm dla krokusów. Polecamy nasz zestaw 3 doniczek HAGSEN Square 200
Gdy mamy już wszystko, możemy zacząć przyrządzanie naszego mini tulipanowego ogrodu :)
  • Zaczynamy od wysypania warstwy keramzytu do naszej doniczki, na jej dno (jakieś 2/3cm). 
  • Następnie umieszczamy kilka cm ziemi, kładziemy cebulki i przysypujemy to ponownie ziemią. 
  • Głębokość sadzenia to 2-3 wysokości cebulki, czyli ok 10cm. Odległość pomiędzy cebulkami nie ma znaczenia - nie mogą się jednak stykać, dajmy im minimum pół centymetra luzu pomiędzy sobą 
  • Im więcej ich zasadzimy, tym piękniej będzie wyglądać nasza doniczka na wiosnę
  • Do doniczki HAGSEN SQUARE 200 proponujemy 10-12 cebulek kwiatowych (w zależności od wielkości, może ich także być mniej).
  • Na koniec podlewamy (tak by ziemia była wilgotna i staramy się nie przelać już na początku naszych kwiatków) i wynosimy na dwór/pole (zależy, gdzie kto mieszka).

Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć