Czy warto kupować kwiaty zimą ? Część druga.
   24/11/2018 15:47:31     Porady    0 Komentarze
Niestety, okres jesienno-zimowy nie rozpieszcza nas w temacie naturalnego światła, czyli słonecznej pogody :( Z tego powodu nasze rośliny mogą mieć niewystarczającą ilość światła do odpowiedniego rozrostu. Taka sytuacja powoduje wydłużanie się międzywęźli (dla laików tłumaczenie - łodygi są wiotkie i słabe, a liście rozmieszczone jak włosy u niektórych starszych panów), opadanie liści a niekiedy i zamieranie całej rośliny.

Pamiętajmy więc o tym, by nasze rośliny umieścić w ciepłym miejscu blisko okna, najlepiej od strony południowo-wschodniej. Nie zasłaniajmy też okien w dzień firanami i zasłonami. Często pryskajmy nasze roślinki i usuwajmy z nich kurz za pomocą ściereczki lub gąbki.



Przeprowadzimy Was teraz przez proces przesadzania :)

Zaczynamy od wyjęcia rośliny z doniczki i skrupulatnego oglądania jej korzeni. Jeżeli są białe lub żółte - to znaczy, że są zdrowe. A cudownie jest, gdy są twarde i przerośnięte, a torf trzyma się w jednej bryle - wtedy jedynie co możemy zrobić to dosypać odpowiednią mieszankę ziemi. 
Natomiast jeżeli niektóre korzenie są brązowe, mają różne plamy i są zwiędnięte to przycinamy je nożycami lub sekatorem. Musimy zrobić to bardzo skrupulatnie i bez sentymentów - przy naszym kwiatku zostać muszą tylko te zdrowe i najlepsze korzenie.

Z kolei gdy zmieniamy podłoże z torfu na ziemie, warto pamiętać, by do nowego podłoża dodać materiał rozluźniający. Np. dla dracen użyjemy keramzytu połączonego z piaskiem i ziemią liściową.

Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć