500 milionów drzew w ciągu roku!
   12/07/2019 11:52:39     Lifestyle    0 Komentarze
500 milionów drzew w ciągu roku!

Drzewa przy drodze?

Zima, oblodzone drogi, wąwóz i drzewa przy ulicy. Takie zestawienie najczęściej nie kończy się dobrze, a jednak w przypadku o którym opowiemy, było zupełnie inaczej. Clare Dubois z Anglii, podróżując po owej oblodzonej drodze wpadła w poślizg i o mało nie spadła do wąwozu. Uratowały ją od tego... drzewa. Te znienawidzone przez naszych rodzimych kierowców przydrożne słupy drewna z koronami liści są więc nie tylko potrzebne nam do życia, ale i to życie potrafią ratować. "To był znak", powiedziała Clare w wywiadzie dla TWP i rzuciła swoje dotychczasowe życie, by razem ze swoją przyjaciółką Bernadette Ryder... ponownie zalesić las tropikalny w ciągu dekady!
Ich firma, TreeSisters (tłum. Siostry drzew), tylko w pierwszym roku działania zdołała zasadzić aż 12.000 drzew, finansując ową prace z comiesięcznych darowizn. Po 5 latach działalności, te 2 dziewczyny z Anglii (wraz z całą kampanią pomocników i pracowników) sadzą ponad 2,2 mln drzew każdego roku na Madagaskarze, w Indiach, Kenii, Nepalu, Brazylii i Kamerunie.Dlaczego tak ważne jest dbanie o drzewa i nasze lasy?

Lasy mogą powstrzymać niekontrolowane globalne ocieplenie, mogą nie jako "zachęcać" do opadów deszczu, walczyć ze smogiem a nawet zapewniać środki do życia jego mieszkańcom. Od pewnego czasu widać poruszenie wśród polityków różnych szczebli, którzy dążą do tzw. "naturalnych rozwiązań klimatycznych", czyli właśnie ponownego zalesiania, w celu walki z nadmiernym dwutlenkiem węgla czy kryzysem klimatycznym. Ba, nawet ONZ, w marcu tego roku, ogłosiła Dekadę Odnowy Ekosystemów i wyznaczyła cel: przywrócenie 350 mln hektarów lasów do 2030 roku! Indie zasadzą 13 mln hektarów lasów do 2020 roku, Ameryka Łacińska 20 mln, a kraje afrykańskie aż 100 mln hektarów do 2030r. Chińczycy marzą o tym by zasadzić rok rocznie tyle lasów w swoim kraju, jaką powierzchnię zajmuje... Irlandia. A w Anglii, do 2020r., zasadzonych zostanie ponad 130 tys. drzew. A jak u nas? No... jak w lesie.500 milionów drzew w ciągu roku czyli... 33 drzewa na sekundę.

Parę dni temu nasi rządzący rozpoczęli promowanie akcji #sadziMY, której głównym celem jest posadzenie 500 mln drzew w Polsce. Mit czy nie mit, ale znaczy to nie mniej, nie więcej, że sadzimy ponad 1000 sztuk drzew na minutę. I uwierzcie, ta statystyka nie jest wcale naciągana - jest wręcz zaniżona. Jak to jest w ogóle możliwe? Sadzonki małych drzewek przez cały dzień sadzą zespoły dwuosobowe. Robią to zwykle za pomocą kolców, przykopując stopą wsadzoną sadzonkę i idą dalej. Dziennie mogą posadzić nawet 2000 sadzonek! Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy zatrudniane przez Lasy Państwowe, które zatrudniają zespoły od 100 do 200 osób (często są to całe wioski, a ogłoszenia o naborze znajdują się na tablicach ogłoszeń w siedzibach Lasów Państwowych). A co dopiero, gdy korzysta się ze specjalnych maszyn. I wydawać by się mogło, że to jest dużo, ale tak naprawdę... to jest niecałe 60.000 hektarów rocznie! Porównajmy sobie te liczby z tymi z Indii lub Chin i faktycznie... jesteśmy "w lesie".Nowoczesne technologie, a przyroda.

Nie zapominajmy też o trwającej wycince i eksploatacji węgla drzewnego. Słynna już ustawa "Lex Szyszko" spowodowała wycięcie 3 mln drzew w ciągu tylko kilku miesięcy i nawet jeśli w ich miejsce zasadzimy kilka milionów sadzonek, to swoją rolę zaczną spełniać dopiero za 30/40 lat! Oczywiście możemy znacznie przyspieszyć sadzenie drzew, używając m.in. sadzarek czy dronów, ale pamiętajmy o też o sposobie ich produkcji. "Wszyscy myślą, że inteligentniejsza i nowoczesna technologia nas uratuje", mówi wspomniana Clare Dubois z TreeSisters. "Znaczna ilość materiałów potrzebnych do stworzenia takich technologii jest wydobywana nieekologicznie i ze szkodą dla środowiska. Na przykład węgiel drzewny". Ale z drugiej strony, te sadzarki są piękne: https://www.youtube.com/watch?v=DNxofJfERqo

 

PEFC, czyli "Las dla nas i przyszłych pokoleń"

Zabezpieczenia obszarów leśnych istotnych z ekologicznego punktu widzenia, ochrona różnorodności biologicznej, zakaz używania szkodliwych substancji chemicznych czy zakaz wprowadzania gatunków drzewiastych GMO - to główne cele pozarządowej organizacji non-profit PEFC, zajmującej się ochroną lasów i certyfikowaniem drewna używanego do produkcji. Marka HAGSEN, której produkty możecie nabyć w naszym sklepie, jest jedną z 15.000 firm, które uzyskały certyfikat łańcucha dostaw PEFC. Drewno, które wykorzystywane jest do tworzenia rewelacyjnych doniczek z serii WOOD, jest wydobywane ekologicznie i nie zagraża naszemu środowisku. Dodatkowo, stworzenie mieszanki drewna i polimerów, z której tworzone są doniczki HAGSEN, powoduje że są one biodegradowalne i przyjazne dla środowiska, o które tak mocno walczymy.Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć