Rośliny w urzędzie.
   29/05/2019 07:55:37     Porady    0 Komentarze
Rośliny w urzędzie.

Eleganckie, minimalistyczne wnętrza ze stonowaną kolorystyką, szkło, stal, kamień – nowoczesne biura niczym nie przypominają dawnych klitek z paniami wychylającymi się zza drewnianych biureczek, na rogu których zawsze stała doniczkowa rachityczna, średniej urody roślinka.

Dzisiaj na setkach metrów powierzchni biurowych stawiane są rośliny wpasowane w potężne donice z kompozytów, betonu, kamienia czy tradycyjnej ceramiki.
Jakie rośliny dobrać, aby w warunkach biurowych przetrwały i wyglądały okazale? Bo o tym, że nie zawsze tak jest można się przekonać odwiedzając najbliższy urząd.Kwiaty w warunkach biurowych.

Biuro to teren trudny i mało przyjazny dla roślin. Swoista szkoła przetrwania. Traktowane jak meble stawiane są w miejscach zbyt nasłonecznionych – czasem przy wielkich, sięgających podłóg oknach, albo przeciwnie – mają za mało światła. Klimatyzacja lub tradycyjne kaloryfery też nie sprzyjają rozwojowi doniczkowych kwiatów. Wszechobecne przeciągi potrafią zabić największych twardzieli.
A w dodatku w biurze rośliny są bezpańskie – bo kto zatrudnia florystę na etacie? Podlewanie i zasilanie nawozami jest więc kwestią przypadku albo dobrej woli kogoś z zatrudnionych – jego wyjazd na wakacje może oznaczać wyrok śmierci dla roślin.
Bogate korporacje jeśli nie zlecają wykonywania prac ogrodniczych kupują po prostu co jakiś czas nowe rośliny i biuro wygląda nadal nieskazitelnie.
Może więc warto posadzić rośliny doniczkowe, które w biurowych warunkach poradzą sobie i przetrwają działanie niszczycielskich żywiołów.Okazałe i wytrzymałe.

Takie właśnie powinny być rośliny do pomieszczeń biurowych. Jeśli do tego będą to gatunki sprzyjające ludziom poprzez oczyszczanie powietrza z trujących oparów cywilizacyjnych i niwelujące skutki zabójczych fal elektromagnetycznych, to można je uznać za idealne.
Do wyeksponowania w dystyngowanych doniczkach od najlepszych producentów do biura polecają się:
1. Zamiokulkas


Niełatwa nazwa dla łatwego w uprawie, pięknego pochodzącego z tropików przedstawiciela rodziny żabieńcowatych. Lubi cień i półcień, rośnie powoli, ale osiąga duże rozmiary.
Nie przepada za podlewaniem – można go przesuszać. W biurze powinien stać w miejscach niedostępnych dla petentów – uważany jest za roślinę trującą, lepiej więc nie kusić losu.
2. Skrzydłokwiat


Najlepszy naturalny filtr powietrza a przy tym niezwykle atrakcyjna roślina kwitnąca. Jego białe kwiaty i sercowate podłużne liście dają efekt aranżacyjny pasujący do każdego typu wnętrza. Skrzydłokwiat nie wymaga zbyt wielu zabiegów – lubi cień, dobrze znosi przesuszenie, nawet przeciągi mu niestraszne, więc można nim ozdobić ciągi komunikacyjne i klatki schodowe.
3. Epipremnum złociste – popularne pącze zwane scindapsusem


Charakteryzuje się niezwykle ozdobnymi liśćmi – zielone z jaśniejszymi przebarwieniami gdy jest na słońcu, ciemne gdy rośnie w zacienieniu. Błyszczące liście w kształcie serc przytwierdzone są do łodyg mogących mieć długość nawet kilku metrów.
Można o nim zapomnieć nawet na dłuższy czas – odchoruje to, ale nie zginie.

Jeśli właściciele biur albo ich pracownicy chcą uprawiać bardziej wymagające rośliny przy niewielkim nakładzie pracy, to najlepszym rozwiązaniem jest zakup doniczek z inteligentnym rozwiązaniem, jakie stanowi zastosowanie warstwy polimerów absorbujących wodę w ściankach doniczki – w razie kryzysu wodnego roślina może z takiego zapasu wilgoci skorzystać.Zobacz także

Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć