Bez przesady z tym przesadzaniem!
   29/04/2019 08:29:54     Porady , Lifestyle    0 Komentarze
Bez przesady z tym przesadzaniem!

Przesada w życiu może być szkodliwa.

W ogrodnictwie, wbrew pozorom, również. Przesadzać trzeba, ale warto znać upodobania i potrzeby roślin doniczkowych, aby z przesadzaniem nie przesadzić…Po co przesadzać?

Podłoże w doniczce jest dla rośliny jak lodówka czy spiżarnia dla człowieka – podstawowe źródło zdobywania niezbędnych do życia składników pokarmowych. Gdy w lodówce pustki – pędzimy do sklepu. Gdy w podłożu kwiatów zabraknie minerałów czas na wymianę ziemi a często również dobranie nowej, większej doniczki.
Uznając przesadzanie za zbyt trudne, kłopotliwe i brudzące zajęcie wielu właścicieli roślin rezygnuje z tej czynności albo wykonuje ją zbyt rzadko. Tymczasem rośliny należy przesadzać co dwa – trzy lata. Niektóre gatunki wymagają zmiany doniczki nawet co rok z powodu szybkiego tempa wzrostu. Nowe podłoże i większa doniczka stworzą kwiatom optymalne warunki na kolejne sezony.Jak przesadzać?

Najlepszym terminem na przesadzanie kwiatów jest wczesna wiosna.
Warunkiem koniecznym jest dobranie podłoża oraz odpowiedniej doniczki. Jeśli mamy problem z systematycznym zasilaniem roślin wodą zdecydujmy się na zakup pojemników z polimerową wewnętrzną powłoka IPSA, która magazynuje wodę a następnie oddaje ją roślinom. Wygoda dla człowieka, dobre warunki dla roślin - gwarantowane!
Podczas przesadzania jedną z najważniejszych czynności jest oczyszczenie i sprawdzenie korzeni. W tym celu usuwamy delikatnie ziemię zbryloną wokół nich i dokładnie oglądamy. Jasna barwa to znak, że korzeń jest w dobrej kondycji. Wszystkie uschnięte, nadgniłe i bardzo ciemne należy usunąć.
Ciecie korzeniom nie szkodzi, najwyżej trochę odchorują. Nieusunięcie chorych części podziemnych może zniszczyć roślinę całkowicie. Na dno doniczki należy położyć warstwę drenażu, podsypać trochę podłoża i rozmieścić luźno korzenie a następnie dosypać podłoża tak, aby przykryć dokładnie całą podziemną część rośliny. Podlać i obserwować jak wdzięczne za opiekę kwiaty odpłacają nam cudownym wyglądem.Rośliny dla leniwych.

Są takie kwiaty doniczkowe, które przesadzania nie potrzebują i wręcz nie lubią. Wśród nich są w większości te posiadające słabo rozwinięty system korzeniowy. Kaktusy, sukulenty to najlepszy przykład.
Znana i ceniona przez hodowców woskownica, zwana hoją, rośnie okazale, ale tylko na zewnątrz. Korzenie ma niewielkie, więc nie wymaga częstych zmian doniczek. Nie warto przesadzać tej rośliny do pojemnika z dużym zapasem miejsca – hoja woli ciasnotę a w doniczce zbyt obszernej będzie nieszczęśliwa.
Tłok w pojemnikach bardzo lubią sansewieria i zamiokulkas – dwie rośliny cenione za oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach. Posadzone w zbyt dużych pojemnikach mogą nie przetrwać.Sezon przesadzania w pełni. Kto nie zdąży, niech nie zapomni o zasilaniu roślin nawozami, które będą dla nich namiastką żyznego podłoża.

Zobacz także

Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć