Kwiaty w łazience?
   22/03/2019 12:54:52     Porady , Lifestyle    0 Komentarze
Kwiaty w łazience?

Masz ciemną łazienkę? A może wydaje Ci się, że oprócz ubrań z prania i do prania, kosmetyków, golarek i 10 różnych szamponów czegoś tam jeszcze brakuje? No to mamy dla Ciebie odpowiedź: roślin. Jako, że nadchodzi wiosna, mamy ogromną możliwość udomowienia roślin w naszych łazienkach. W przypadku niektórych okazów będziemy trochę „oszukiwać”, pozostałe będą bardzo zadowolone, a inne mniej...


Ale jak to? W łazience…?

W większości naszych łazienek zmieszczą się zielone rośliny i będą wyglądać całkiem ciekawie. Możemy je powiesić, używając do tego np. wiszących doniczek (np. HAGSEN Hanging Planet dostępne w naszej ofercie), lub też stawiając je na półkach bądź szafeczkach. Unikajmy umiejscowienia kwiatów na pralkach – nie będziemy tłumaczyć dlaczego, bo to chyba oczywiste :) Oczywiście, to nie jest tak, że wsadzimy kwiatka i on zacznie sam rosnąć, dzięki wilgotnemu powietrzu i fantastycznemu nawodnieniu, ale fakt – możemy sobie spryskiwanie roślin odpuścić.

A jeżeli mam łazienkę bez okna?

Mamy do wyboru trzy rzeczy. Pierwsza, to „oszukiwanie”. Kupujemy dwie, twarde i odporne na brak światła rośliny i jedną trzymamy na oknie, a drugą w tym samym czasie w łazience. Po tygodniu przenosimy je z miejsca na miejsce – zapewniając im taki sam rozwój i czas pobytu w owej ciemni. Fakt, mało humanitarne to rozwiązanie, ale skuteczne i minimalnie szkodzi roślinom. Lepszym rozwiązaniem jest instalacja dodatkowych lamp w łazience. Muszą „karmić” naszą roślinę przez 10-14 godzin w ciągu doby. Jakie wybrać żarówki? Najlepiej lampy sodowe lub ledowe (chociaż zwykłe świetlówki też dadzą radę). Oczywiście musimy dobrać odpowiednią „temperaturę” lamp do danych roślin, ale o tym kiedy indziej :)
Ostatnim sposobem jest dobór rośliny, która idealnie się nada do ciemnej łazienki. I tutaj mamy propozycję:

1. Aglaonema


fot. Katarzyna Leszczak 
Pochodzi z lasów tropikalnych i uwielbia… cień. Można by powiedzieć, że słońce jej przeszkadza, ponieważ zaburza jej pełny rozwój. Rosną do 80-120cm, mają kępiasty, zwarty pokrój. Posiadają sztywny pęd, niekiedy zakończony bujnymi liśćmi. Kochają ciepło i musi mieć przez cały rok zapewnioną temperaturę pokojową. No i z racji na klimat, z którego pochodzi – musi mieć odpowiednią wilgotność powietrza i podłoża. To nasz kandydat nr 1 do ciemnej łazienki.
A jakie inne kwiaty do łazienek ciemnych i półciemnych?

2. Kroton


fot. źródło
Roślina o pięknych, podobnych do dębu, liściach. Mimo, że uwielbia słońce – idealnie nada się do łazienki, gdy będziemy ją tym słońcem „karmić”. Tydzień w łazience, tydzień na słońcu a ta Malezyjska odmiana wilczomleczowatych będzie tworzyć jesienny klimat w naszej łazience.

3. AnturiumDuże, zielone liście oraz piękne barwne kwiaty – to znak rozpoznawczy tej rośliny. Szerzej pisaliśmy o niej tutaj (stąd też wzięliśmy zdjęcie, by przypomnieć!).

Mimo, że anturium nie lubi zraszania w okresie zimowym (które wtedy musimy ograniczać), to umiejscowiona w łazience spokojnie się zaadaptuje do warunków i pokocha wilgotną atmosferę. Warto pamiętać o tym, że nie lubi twardej wody :)

4. ZamiokulkasMa niewielkie wymagania i jest potwornie wytrzymały. Idealnie rozwija się w cieniu, gdyż ostre słońce jest dla niego szkodliwe. Mimo, że nie lubi nadmiernego podlewania, to lubi zraszanie i wilgotną atmosferę – stąd idealnie się nadaje do łazienek i pomieszczeń bez okna. Należy pamiętać, że młode rośliny zamiokulkasa przesadzamy co roku!

5. SkrzydłokwiatKwiat, który powinien być nie tylko w łazience, ale w większości pomieszczeń naszego M4. Formaldehyd, Benzen, Ksylen, Trichloroeten i Tlenek węgla – te 5 związków jest wchłanianych przez tą roślinę. Dodatkowo skrzydłokwiat pochłania zarodniki pleśni, które uwielbiają wilgotne otoczenie. Posiadając w domu inną roślinę - zielistkę, możemy np. co tydzień zamieniać te rośliny w naszych łazienkach.

6. StorczykUwielbia wilgotne powietrze, ale pamiętajmy – nada się tylko do łazienki z oknem. Jak poznać jakie ma nasz storczyk ma zapotrzebowanie na światło? Jeżeli kupiony kwiat ma ciemnozielone liście – będzie potrzebować małą ilość światła, jak ma liście szarozielone – będzie potrzebował go więcej.

7. SansewieriaŻelazne rośliny. Naprawdę potrafią wiele znieść i są łagodne dla swoich właścicieli. Bez problemu poradzą sobie w półcieniu, a także w słońcu czy cieniu całkowitym. Należą do sukulentów, przez co dużo lepiej znoszą suszę niż ciągłe podlewanie, ale jednocześnie nie pogardzą wysoką wilgotnością.Koniec wiosennych promocji w domelo.pl

Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć