Barciaki - gąsienice jedzące plastik
   18/03/2019 08:26:21     Lifestyle    0 Komentarze
Barciaki - gąsienice jedzące plastik

Kolejny nietypowy wpis…


Czy na świecie jest za dużo plastiku? Czy mamy plastikowy problem? Czy musimy się pozbyć plastiku? Czy, jak to wspominał George Carlin „Natura stworzyła nas tylko po to, by zdobyć plastik”?
Ile ludzi, tyle opinii, ale w głównej mierze to nie plastik jest problemem, tylko plastikowe odpady i ich składowanie. Okazuje się jednak, że w rozwiązaniu problemu odpadów, zamiast cotygodniowych pożarów składowisk, może nam pomóc sama natura...
Na zdjęciu Barciaki w pełni okazałości

Hiszpańscy badacze zupełnie przypadkowo odkryli, że larwy motyla zwanego Barciakiem potrafią zjadać polietylenowe torebki, oraz powodować ich rozkładanie. Jeżeli myślicie, że dali gąsienicom plastik i obserwowali przez godziny jak zajadają się plastikiem, to jesteście w błędzie :) Po prostu: przenosili je z jednego laboratorium do drugiego, gdy odkryli, że… gąsienice przegryzły się przez siatkę. W późniejszych obserwacjach naukowcy zaobserwowali nie tylko, że larwy potrafią zmniejszyć masę plastiku a ich organizm jest w stanie go rozłożyć, ale zauważyli także, że nie jedzą go dla przyjemności. Po prostu w normalnych warunkach pozwala im to usunąć przeszkodę na drodze do ulubionego pokarmu. Pamiętacie te nieśmiertelne słowa „deser będzie, jak zjesz cały obiad”?

Skąd się bierze to zamiłowanie barciaków do nietypowego jedzenia? Otóż samice Barciaka większego składają jaja w plastrach miodu, a larwy by do tego słodkiego nektaru się dostać, muszą przegryzać się przez pszczeli wosk. Po prostu – mylą plastik z woskiem. Dzieje się tak, gdyż szereg związków tłuszczowych jest dosyć podobny w owym wosku i polietylenie.

Dalej nie wiecie jak działają Barciaki? Janusz Bielec pięknie opisał to na przykładzie styropianu i jego przypadkowych odkryć przy okazji sprzątania po budowie. Zobaczcie jak działają owe gąsienice:


Plastikowe doniczki

Czy barciaki mogą zniszczyć nasze plastikowe doniczki? Nie zupełnie. W ciągu pół dnia (12 godzin) sto gąsienic jest w stanie zjeść ok. 3% plastikowego worka. Nasze plastikowe doniczki mogą czuć się bezpieczne :)
Ale nie kuśmy losu. Marka HAGSEN przygotowała idealne rozwiązanie na problem z plastikowymi odpadami. Biodegradowalne doniczki, wykonane z mieszanki polimerów i drewna (w stosunku 50:50), czyli cała seria WOOD dostępna w ofercie naszego sklepu. Innowacyjna metoda wykorzystania plastiku i drewna pozwala dbać o środowisko i korzystać z naturalnych komponentów, jako nowych mieszkań dla naszych roślin. No i Barciaki nie zjedzą nam naszych doniczek :) 

źródło: Current Biology, fot. César Hernández/CSIC

Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć