A tymczasem w Japonii...
   13/03/2019 08:26:39     Porady    0 Komentarze
A tymczasem w Japonii...

Kasuga Matsuri!To po japońsku Święto Małpy, które obchodzimy dzisiaj – 13 marca. W malutkim japońskim mieście – Nara – znajduje się klasztor, wpisany na listę UNESCO. Nazywa się on Kasuga Taisha i jest miejscem kultu dla wyznawców Shintō – tradycyjnej, japońskiej religii opartej na wierze w wielu bogów i mitologii. I to dokładnie tam, w mistycznej scenerii, odbywa się Święto Małpy.
Jest to niesamowicie ważny dzień dla Japończyków, upamiętniający zarazę z XII wieku, która to zdziesiątkowała mieszkańców. Rdzenni mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni w tym dniu tańczą, bawią się i dziękują w ten sposób bóstwom za zakończenie zarazy i zebranie żyznych plonów. Dlaczego o tym piszemy?
Otóż wśród kwiatów też jest pewna małpa…

Orchis Simia, czyli Storczyk Małpi.

To wieloletni zimozielony storczyk ozdobny z niezwykłymi kwiatami, kształtem przypominającymi… małpy. Idealnie nadaje się do uprawy doniczkowej, dorastając do 60cm wysokości, tworząc kępy wzniesionych, ciemnozielonych liści. Storczyk Małpi kwitnie przez cały rok, ciesząc oczy nasze i naszych gości, gdyż nietypowy kształt jego kwiatów faktycznie przypomina małpki...
Pielęgnacja tej rośliny jest stosunkowo prosta i standardowa, jeżeli chodzi o storczyki. Codzienne zraszanie i zanurzanie raz w tygodniu całej bryły korzeniowej w wodzie, to coś co robimy z większością storczyków phalaenopsis (najpopularniejszymi w naszym kraju). Nawożenie, a także odpowiednie warunki - tego raczej tłumaczyć nie musimy, ale jeżeli potrzebujecie kilku podpowiedzi - przeczytajcie nasz "wywiad" o storczykach.
Z resztą, zobaczcie sami jaki jest piękny.

Gdzie go kupić?


Niestety, w Polsce jest bardzo trudno dostać tego specjalnego storczyka. Jest jednak jedno miejsce, w którym może występować :) Mowa o Storczykarni w Łańcucie, która jest częścią pięknego i malowniczego parku z Zamkiem na czele. Wszystkim tym, którzy planują wypady na południowy-wschód naszego kraju w te wakacje, polecamy to piękne miejsce do odwiedzin. To idealne miejsce dla każdej kobiety posiadającej chociaż jednego storczyka w domu :) Warto także przeszukać aukcje, głównie zza granicy (ebay), gdzie możemy dostać siewki lub sadzonki tej rośliny. 
Wspominaliśmy też o tym – odpuśćmy sobie kupowanie nasion tego storczyka na alliexpres. Szanse, że z owych nasion wyrośnie nam ta cudowna orchidea są bliskie 0.
A na zdjęciu niżej w/w Storczykarnia w Łańcucie. Piękne miejsce.

Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć