Sezon na doniczki – co jest w modzie?
   12/02/2019 10:23:06     Lifestyle    0 Komentarze
Sezon na doniczki – co jest w modzie?

Jak ważny jest wybór doniczki? Czy doniczka dla naszego kwiatu ma aż takie znaczenie? 

Ogrodnicy w każdym wieku i na różnych poziomach doświadczenia opierają się na pięknych i praktycznych doniczkach, aby przenieść potencjał ogrodniczy do każdego patio, ganku, podwórka czy domu.

„Ponieważ styl życia staje się bardziej miejski, ogrodnictwo doniczkowe stało się bardziej uniwersalne. Niezależnie od tego, czy tak jak młodzi – wynajmujemy mieszkania, czy tak jak starsi – mamy już swoje własne ogrody, każdy może mieć doniczkę z rośliną" – mówi Debra Prinzing, założycielka Slow Flowers, internetowego katalogu kwiaciarni i hodowców. „Ogrodnictwo doniczkowe jest przystosowane do każdego rodzaju prac ogrodniczych, więc stało się świetnym punktem wyjścia dla ludzi, którzy chcą zająć się ogrodnictwem, nawet dla tych, którzy nie uważają się za ogrodników”.

Niezależnie od tego, czy ludzie kupują doniczki do sadzenia kwiatów, liści, ziół czy jadalnych produktów, rośnie zapotrzebowanie na stylowe i wyjątkowe doniczki. Obecnie już nie musimy wychodzić z domu, i wędrować pomiędzy centrami ogrodniczymi w poszukiwaniu idealnych doniczek – wszystko możemy załatwić online, w domu, z pozycji siedzącej, robiąc zakupy w internecie.

„Mimo ogromnej oferty doniczek w internecie, spore grono osób, szczególnie starszych, nie jest przekonanych do takiej formy zakupu nowych domów dla ich roślin. Właściciele kwiatów potrzebują impulsu i organoleptycznego sprawdzenia potencjalnej doniczki dla ich kwiatów. W większości przypadków jest to działanie chwili, połączone z zakupem kwiatu w sklepie ogrodniczym lub z jakiejś wystawy.” - komentuje Marie M. z serwisu Houzz. „Jednak pamiętajmy, że najnowsze trendy i najlepsze doniczki znajdziemy głównie w internecie, z dala od centrów handlowych” - dodaje.

Być na bieżąco z trendami.

Mogłoby się wydawać, że w przypadku zakupu nowej rośliny, dobór doniczki jest drugorzędny - ale nic bardziej mylnego. W początkowej fazie naszej rośliny, w większości przypadków, to właśnie doniczka będzie jej głównym punktem. Moment, w którym zacznie kwitnąć i cieszyć oko nasze i naszych gości, to chwila, w której znaczenie doniczki schodzi na dalszy punkt – ale jak dobrze wiemy, takie chwile nie trwają wiecznie :)

Przygotowaliśmy dla Was 5 doniczkowych trendów (naszym zdaniem) na nadchodzący sezon :)
1. Elegancki, nowoczesny minimalizm


Nieporęczne, ozdobne donice są coraz mniej popularne i trudno dostępne, a eleganckie i nowoczesne doniczki otaczają nas na każdym kroku, w każdym sklepie i w większości miejsc przestrzeni publicznej.
„Obserwujemy trend w kierunku bardziej nowoczesnego wyglądu” mówi Rose Kelly, której rodzice założyli słynne Ogrody Rosie w Indianapolis w 1982 roku. „Bardzo eleganckie linie, dużo matowej szarości i bieli, w ciekawych geometrycznych kształtach”.

Te nowoczesne doniczki są także lekkie, co również jest coraz ważniejszą cechą, o którą proszą klienci, niezależnie od tego czy uprawiają rośliny doniczkowe w pomieszczeniach zamkniętych, rosnące ogrody na wysokich balkonach czy po prostu zmęczyli się przenoszeniem ciężkiej ceramiki co zmianę pory roku.2. Lokalne, polskie produkty

Made in PolandTrend, który obejmuję nie tylko ogrodnictwo, ale całą strukturę gospodarczą i modę z ostatnich lat. Wszystkie produkty produkowane w całości w naszym kraju, począwszy od rękodzieł, a kończąc na elektronice, to ogromny zastrzyk dla naszej gospodarki. Moda na „Made in Poland” jest budowana gospodarczym patriotyzmem a także świadomością konsumenta, o tym, że nie wszystko dobre, co się świeci – a w tym przypadku „cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Idealnym przykładem wspierania lokalnych producentów na świecie jest na pewno Ameryka, a dokładniej firma Prinzing. Od lat promuje lokalnie uprawiane kwiaty, a od pewnego czasu do tych kwiatów oferuję tylko i wyłącznie doniczki niestandardowe, produkowane przez zapaleńców i mniejsze firmy.
„Trend i moda w ogólnym handlu detalicznym jest taka, aby próbować kupować więcej produktów lokalnych i wyprodukowanych w Ameryce, ale niestety nie ma zbyt wielu ofert na ceramikę amerykańską” mówi ponownie Rose Kelly.
W naszym kraju znajduje się kilka firm, mających zakłady produkcyjne przystosowane do stworzenia idealnych doniczek. Jedną z nich jest firma HAGSEN, której przedstawiciele za każdym razem podkreślają o polskim pochodzeniu produktów.


3. Wytrzymałe materiałyNiedawno, podczas Northwest Flower and Garden Festival w Seattle, tłum widzów kierował się na stoisko z trzema doniczkami. Kompozycja metalu i drewna przedstawiała długą, poziomą doniczkę, sześcianową doniczkę średniej wielkości i trzecią - pionowny doniczko-wazon o wysokości ok. 50cm.
„To był produkt, którego nigdy wcześniej nie widziałam” mówi Prinzing. „To naprawdę przykuło wyobraźnię widzów, ponieważ pokazało im, jak grupować trzy doniczki – oferując klientom gotowy zestaw. Mówi się, że okrągłe doniczki są już passe, stąd ta grupa kątowych, metalowych pojemników była fantastyczna”.
Bobbie Shwartz, projektantka krajobrazu i trener ogrodniczy ma zgoła odmienne zdanie, jeżeli chodzi o metalowe doniczki. „Kątowe, metalowe doniczki wydają się lepsze dla współczesnych domów na zachodzie”, mówi. Nie wszędzie metal będzie idealny – będzie rdzewieć, chyba, że odłożysz go na zimę w jakieś suche miejsce i użyjesz odpowiedniej warstwy ochronnej. Dlatego naturalne doniczki są tak wspaniałe, ponieważ są praktycznie niezniszczalne”.


4. Neutralne, wyciszone koloryDominującymi kolorami doniczek są odcienie bieli i szarości. Nic dziwnego.

„Przez kilka lat jaskrawe kolory były bardzo popularne – jasna czerwień, żółć, pomarańcz czy zieleń. Nie sądzę, że kiedykolwiek odejdą całkowicie, ale wydaje się, że nieco już straciły na popularności” - mówi Kelly.
Powtarza, że klienci są różni, ale ich uwagę przyciągają doniczki o podstawowych odcieniach, takich jak czarny, biały, szary i złoty. Niesłabnącą popularnością cieszą się, jako jedyne z żywo-kolorowych doniczek, odcienie niebieskiego kobaltu. Jednak biel i szarość nie dość, że swoją neutralnością mogą wpasować się w każde pomieszczenie, to pozostają „trendy” przez najbliższe kilkanaście (a może i dłużej) lat.

5. Eko

IPSA REAL WOOD


Z roku na rok na rynku przybywa coraz więcej produktów ekologicznych i biodegradowalnych. Podobnie jest i z doniczkami. Najważniejszą cechą nowoczesnych doniczek jest ich wpływ na środowisko, bo przecież to środowisko będzie w nich występować. Kupowanie metalowych doniczek, z niepewnych źródeł, bez certyfikatów, czy w pełni plastikowych pojemników z najgorszej jakości plastiku, nie tylko może szpecić wygląd naszego doniczkowego ogrodu, ale może bezpośrednio zagrażać roślinom, które w nich się znajdują.
Pamiętajmy więc o szukaniu doniczek z odpowiednimi certyfikatami, dzięki którym z naszych donic możemy cieszyć się dłużej, niż pół sezonu, a rośliny w nich umieszczone będą rosnąć i kwitnąć nieustannie.
W naszej ofercie znajdziecie państwo doniczki ze specjalnej mieszanki polimerów i pyłu drzewnego, które idealnie współgrają ze wszelkimi roślinami, nawet tymi najbardziej wymagającymi.


Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć