5 wskazówek jak stworzyć doniczkowy ogród.
   04/02/2019 08:34:49    0 Komentarze
5 wskazówek jak stworzyć doniczkowy ogród.

Rośliny w dużych doniczkach mogą być piękne, ale tworzenie "pojemników" przepełnionych koronkowymi winoroślami, nasyconymi kolorowymi kwiatami i delikatnymi trawami wymaga dużego know-how i ogromnego zaplecza finansowego, prawda? No właśnie - nie do końca.

Ogród w doniczce

Czy to na zewnątrz, czy w środku domu, nasze doniczki zawsze mogą wyglądać rewelacyjnie. Umiejętne wykorzystanie miejsca w doniczce, a także dobór roślin do naszego małego ogrodu to zadanie czasochłonne, ale dosyć proste w wykonaniu. Mamy 5 wskazówek, które na pewno Wam się przydadzą, jeżeli zdecydujecie się na taką formę ozdoby waszego ogrodu czy mieszkania.1. Wypełnij pustą przestrzeń za pomocą lekkich wypełniaczy


Tym razem zaczynamy od środka - od tej części, która naszym zdaniem jest najciekawsza. Kombinowanie z kwiatami jest świetną rozrywką, ale potrafi nam przysporzyć sporo bólu głowy (tylko na początku! :)). Chcąc używać różnych roślin w jednej doniczce będziemy mieć zagwostkę dotyczącą ziemi, którą w niej umieścimy. Jaką ziemie potrzebujemy? Czy użyć torfu? Jak połączyć kaktusa i dalie? Zabawa z ziemią naszej rośliny, bez odpowiedniej wiedzy (czyli bez wcześniejszego planu), może prowadzić do katastrofy. Ale po kolei.
Jeżeli masz dużą doniczkę (Sphere 390, Parabole 590), nie musisz jej całej wypełniać ziemią. Możesz użyć butelek po napojach, dzbanków na mleko (ah, gdzie teraz takie stare dzbanki można kupić?!), albo gotowe rozwiązania takie jak Ups-A-Daisy czy Better then Rock - amerykańskie wynalazki, do wypełniania przestrzeni w doniczkach.
Dlaczego w ten sposób? Duża doniczka, wypełniona do dna ziemią jest bardzo ciężka. Jeżeli mieszkamy w górach, gdzie wieje halny - waga nam się przyda, żeby kwiat nam nie uciekł w inne miejsce (ot np. do sąsiadki), ale w innych przypadkach nie potrzebujemy aż tak ciężkiej doniczki. Stosunkowo trudno jest przenieść donicę, która może ważyć nawet ponad 60kg, jeżeli w pobliżu nie ma chętnej do pomocy męskiej ręki. W przypadku tworzenia naszego "mini-ogrodu" nie wszystkie rośliny w nim zawarte potrzebują aż tyle ziemi. Część może być ułożona na torfie, część zakorzeni się w minimalnej ilości ziemi. Wszystko jest zależne od naszego wyboru roślin.2. Uważnie dobieraj rośliny.


Wybór rośliny do każdej doniczki jest najważniejszy. Ale w przypadku dużych doniczek - jest to chyba najistotniejszy punkt. Przez nieodpowiedni dobór roślin, możemy je łatwo "zgubić" w doniczce, a także narazić je na karłowatość. Wyzwanie polega na wyborze roślin, które dadzą nam ciekawy i zrównoważony wygląd (kwiat + doniczka). W przypadku projektowania wyglądu dużych donic, korzystajmy z zasady "thriller, filler i spiller". 
Na czym to polega? Na wyważonym i odpowiednim projektowaniu doniczki. Nie chcemy, by którykolwiek z gości weselnych przyćmił cudowny wygląd panny młodej, tak samo nie chcemy przecież, by dodatek do rośliny przyćmił główny jej punkt, prawda? 
Thriller - to główna roślina naszej doniczki. Możemy wybrać na przykład dalie albo ketmie, albo małe drzewko. Mogą to też być rośliny bananowca, kaniony, trawy, palmy lub krzewy. To ma być nasz "main event", nasza "walka wieczoru", coś co przykuje uwagę naszą i naszych gości. 
Filler & Spiller (wypełniacze) - czyli nasze dodatki. Często zamiast sadzenia w tej samej ziemi co główna roślina, korzystamy z pojemników lub mniejszych doniczek, które umieszczamy w naszej głównej donicy. Robimy tak wtedy, kiedy rośliny, które wybraliśmy do naszej ekspozycji nie współgrają ze sobą (np. gdy użyliśmy kaktusów lub sukulentów, które zamiast ziemi lubią torf). Ale jeżeli nasz "thriller" lubi się z naszymi "wypełniaczami" - to śmiało możemy je trzymać w jednej ziemi. Idealnie w tej roli mogą sprawdzać się bluszcze czy "złota, pełzająca Jenny" :)

A. Ketmia róża chińska

B. Imperata cylindryczna

C. Szałwia

D. Niecierpek nowogwinejski3. Daj im dobry start


Tak jak dzieciom, tak i roślinom przydaje się dobry start w życiu. Przy zakupie gleby do doniczki, zapytaj czy należy ją jeszcze nawozić, czy już ma dodatkowe eko-składniki w sobie. Pamiętaj też o używaniu organicznego nawozu co jakiś czas. Skorzystaj z naszej propozycji na domowy nawóz do kwiatów i podlewaj nim systematycznie swoją czas roślinę.
Jeżeli gleba jest bez dodatków - zakup odpowiedni nawóz i dokładnie wymieszaj go z ziemią. Ale dokładnie! Nie chcesz chyba, żeby twój mini ogród w doniczce ucierpiał, przez to że pusta gleba będzie na górze doniczki, a nawóz na dole?
No i pamiętaj o dżdżownicach. Jak znajdziesz jakąś - śmiało wrzuć ją do doniczki :)4. Utrzymuj swoje doniczki w dobrym stanie


Jest kilka praktyk, które należy przestrzegać, aby dać szanse roślinom na walkę i sprawić by wyglądały pięknie.
1. Bądź na bieżąco z martwimy roślinkami. Dobrze jest usunąć "zużyte" kwiaty, aby utrzymać wygląd doniczki na wysokim poziomie. Pamiętaj, że w/w dżdżownice Ci w tym bardzo chętnie pomogą :)
2. Obcinaj rośliny, aby były bardziej krzaczaste, niż smukłe i długie. Optycznie twój mini ogród zyska na wielkości. 
3. Nawóz!
4. Pamiętaj o podlewaniu. Nigdy nie zapominaj podlewaniu i zraszaniu. Spryskuj liście, używaj konewek a nawet wiader (jeżeli zachodzi taka potrzeba). 5. Znajdź piękne, duże doniczki.


Niektóre doniczki to prawdziwe dzieła sztuki. Mogą być punktem centralnym podwórka, tarasu, ogrodu, biura czy pokoju. Nie musisz wcale wydawać dużo pieniędzy by zdobyć bajeczny pojemnik. Możesz śmiało odejść od ogromnych glinianych i emaliowanych doniczek na rzecz nowatorskich i nowoczesnych doniczek plastikowych z elementami drewna.

My polecamy dwie - Parabole 590 i Sphere 390

Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć