10 opinii i podpowiedzi ekspertów na zbliżające się Walentynki
   28/01/2019 08:48:02     Lifestyle    0 Komentarze
10 opinii i podpowiedzi ekspertów na zbliżające się Walentynki
Już niedługo rozpocznie się wielki szał zakupowy, związany z Walentynkami. Hipermarkety zostaną zasypane ogromną ilością pluszowych misiów, półki w kwiaciarniach będą się uginać od dostaw kwiatów ciętych, a po ulicach będą chodzić tabuny mężczyzn trzymających bukiety róż w rękach. Czwartek, 14 lutego, to jedno z najważniejszych świąt w branży kwiatów. Przez najbliższe 2 i pół tygodnia będziemy prezentować nasze pomysły na prezenty walentynkowe (tak, związane z doniczkami). Bo kto powiedział, że kwiat musi być cięty? :) Na początek jednak 10 opinii ekspertów z USA o świętowaniu Walentynek i istocie tego święta dla naszego związku.1. Fila Antwine, trenerka interpersonalna twierdzi, że świętowanie dnia św. Walentego jest ważniejsze w obecnych czasach, niż kilkanaście lat temu. Spowodowane jest to tym, że poniekąd zastąpiliśmy relacje między ludzkie, technologią.

"Nie tylko walentynki, ale każde święto, przypomina nam by troszeczkę 'zwolnić' i pomyśleć nad sprawami naprawdę istotnymi. Walentynki to nasze małe przypomnienie, by odejść od codziennej rutyny w naszym związku i poświęcić dzień, albo nawet te kilka godzin, dla osoby którą kochamy. Walentynki to prawdopodobnie ważniejsze święto teraz, niż w latach poprzednich. Staliśmy się bardziej zaawansowani technologicznie, przez co zwiększa się dystans między nami - kontakty międzyludzkie bez użycia social media niemalże upadły. Potrzebujemy takiego dnia, żeby móc znów zaangażować się w nasz związek. No a na dodatek to jest idealna wymówka, by ubrać najlepsze sukienki, przyszykować się i wyjść na długo wyczekiwaną randkę".
2. Dr David Simonsen, terapeuta par, mówi, że walentynki to pułapka dla mężczyzn i powinniśmy celebrować nasze związki codziennie.

"Walentynki to pułapka dla facetów. Wszyscy oczekują, że właśnie w tym dniu musimy zrobić coś specjalnego, gdzie tak naprawdę, jest to taki sam dzień jak każdy inny. Moim zdaniem, ważne jest by każdego dnia świętować nasz związek (nie tylko w walentynki). Większość ludzi nie chce, lub nie potrafi tego robić, dlatego ten jeden dzień jest specjalnie zarezerwowany dla tych, którzy mają problemy ze swoimi relacjami. 'Jeśli but pasuje, to go noszę'."
3. Jennifer Uhrlass, która specjalizuje się w terapii dla małżeństw i rodzin, mówi, że powinniśmy świętować walentynki robiąc małe, cieszące nas rzeczy - ot na przykład zostać w łóżku dłużej niż na co dzień.

"Uwielbiam walentynki. Uważam, że nadmierne oczekiwania i presja, by wyjść gdzieś i zrobić coś niesamowitego mogą przynieść więcej złego niż dobrego. Kiedy koncentrujemy się na zewnętrznych uczuciach, czasami łatwo jest zapomnieć o rzeczach, które naprawdę się liczą, aspektach, które przynoszą rzeczywiste szczęście. Uważam, że to idealny dzień, by pary wróciły do podstaw: zostańcie w łóżku godzinę dłużej, zdejmijcie presje ze swojego związku i po prostu bądźcie ze sobą przez ten dzień, wróćcie do początków, przypomnijcie sobie jak to kiedyś było. Może są obszary w waszym związku, których nie poruszacie, a które chcielibyście odbudować... Skorzystajcie z okazji i skupcie się na nich bardziej."
4. Ekspert od związków, Jennifer Seiter, przypomina, że nie obchodzenie Walentynek może doprowadzić do rozstań.

"Z mojego doświadczenia wiem, że świętowanie dnia św. Walentego jest bardzo ważne. Wiele związków, które się rozpadły (a których byłam świadkiem) miały jedną wspólną cechę - nie obchodzili Walentynek razem. To prawda, że jest to czysto komercyjne święto, jednak jeżeli chcecie by wasz związek był silny i trwał długo, możecie wykorzystać walentynki, by zbliżyły was do siebie jako para. "
 5. Stephanie Churma, która jest trenerem interpersonalnym, nie jest fanką Walentynek i chce przypomnieć ludziom, że nie mogą być definiowani przez wymyślone święta. 

"Walentynki nie są moim ulubionym świętem, odkąd jest to dla mnie dzień "porównań". Kiedy byłam singielką, piękne różowe ozdoby i za duże pluszowe miśki wydawały mi się słodziutkie i kochane, ale wszystko co słyszałam w myślach brzmiało 'Hej, nikt Cie nie wybrał do pary, nie możesz dzisiaj świętować". Podczas zabaw z losowaniem swojej walentynki nigdy nie bawiłam się dobrze. Oczywiście walentynki też mają swoją dobrą stronę. Możemy skupić się na miłości, ponieważ nasz świat obecnie potrzebuje jej coraz więcej, ale musimy także pamiętać, że nasza wartość nie jest definiowana przez to, czy obchodzimy to święto czy nie. Poza tym, Kupidyn ciągle chodzi różnymi ścieżkami, a miłość przychodzi znienacka, w więcej dni - niż tylko 14 lutego.
6. Jonathan Benner, ekspert randkowy i trener interpersonalny, mówi, że wszyscy mają prawo do kochania lub nienawidzenia Walentynek.

"Patrze na Walentynki neutralnie. To pewnik, że święto zakochanych zostało stworzone by sprzedawać najróżniejsze produkty. Nawet kościół katolicki, twórca walentynek, zdjął go z ich kalendarza. Ale z drugiej strony - dzień, do celebrowania swoich związków jest bardzo ważny dla wielu ludzi. Nie uważam, że powinniśmy się zbytnio przygotowywać i stresować tym świętem, ale jeżeli razem z naszymi partnerami lubimy walentynki - powinniśmy się do nich przyłożyć. Jak wspominam swoich klientów: Walentynki nie znaczą wiele dla związków. Bez względu czy jesteś samotny, czy w związku, jeden dzień nie może określić Ciebie i tego jak podchodzisz do swojej miłości."
7. Dr. Racine Henry, terapeuta małżeństw i rodzin, myśli że, powinniśmy świętować Walentynki tak długo, jak się da, o ile nie będziemy do nich podchodzić olewająco.

"Walentynki mogą być dobrą wymówką dla uczczenia Waszego związku, albo mogą też powodować napięcie i stres (w zależności od tego, jak ważne to święto jest dla Ciebie i Twojego partnera/partnerki). Wpływ jaki walentynki mają na związek zależy tylko i wyłącznie od Was, od tego jak wy podchodzicie do tego święta.  Nie powinniście tworzyć między sobą ogromnej presji, by tylko wyjść i wydać mnóstwo pieniędzy. Wydaje mi się, że wpływ social media na nasze życie, zwiększył ważność tego święta. Każdy chce przygotować coś wyjątkowego, zrobić sobie selfie i pokazać się przed znajomymi. Jeżeli oboje chcecie świętować w ten sposób - to nie jest to nic złego, ale nie o to chodzi w tym święcie.
8. Profesor psychologi, Dr. Laura VanderDrift, nie uważa by świętowanie Walentynek miało jakiekolwiek znaczenie. Uważa, że powinniśmy świętować związki przez cały rok.

"W walentynki wszystko kręci się wokół tego, co robimy. Dla niektórych par jest to wspaniałe przypomnienie, by zainwestować swój wolny czas i energie w związek. Dla innych, Walentynki mogą być stresujące, by dostosować się do społecznych oczekiwań "jak powinniśmy świętować walentynki". Więc czy świętowanie Walentynek się liczy? Przeważnie nie, ale ważne jest by znaleźć autentyczne sposoby celebrowania związku przez cały rok, więc jeśli Walentynki są przypomnieniem jak to robić - to świetnie!"
9. Annie Wright, małżeńska i rodzinna terapeuta, mówi, że powinniśmy porozmawiać ze swoim partnerem na temat znaczenia Walentynek w naszym związku.

 "Jako terapeuta nie wierze, że tworzenie dodatkowej presji dot. tego w jaki sposób (i jak drogo) obchodzić walentynki jest odpowiednie. Tak jak w przypadku każdego innego święta, to jest subiektywne. To znaczy - jeżeli walentynki są dla Was ważne, to tak - dodatkowa presja nie jest zła. Jeżeli jednak nie skupiacie się na tym jednym święcie aż tak bardzo - nie powinniście przykładać do niego wielkiego znaczenia. Mimo presji społecznej, to Wy decydujecie jakie święta chcecie obchodzić - i jak je chcecie obchodzić. To co może być trudne, to gdy w waszym związku jedna osoba przypisuje większe znaczenie i wagę dla tego święta, a druga nie. W tym przypadku to para musi sama wynegocjować poziom ważności i sposób świętowania walentynek.
10. Dr. Lauta Deitsch, która ma doktorat nt ludzkiej seksualności, mówi, że Walentynki to doskonała wymówka, by stworzyć rutynę w naszym związku.

"Moja rekomendacja dla klientów polega na tym, aby dzień walentynkowy był dniem łączącym autentyczność z tym, kim jesteś, czego chcesz i co was, w związku łączy. To może być świetny dzień na rozmowę dot. waszego związku, co możecie jeszcze od siebie dać, czego oczekujecie od drugiej osoby i jak możecie usprawnić wasz związek."

Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć