8 porad dla początkujących doniczkomaniaków :)
   25/01/2019 10:37:15     Porady    0 Komentarze
8 porad dla początkujących doniczkomaniaków :)

Gdy rozpoczniesz przygodę z kwiatami i roślinami, z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, będziesz posiadać w domu coraz więcej doniczek - i od tego nie uciekniesz. Oto niektóre z naszych wskazówek na temat pielęgnacji roślin w doniczkach.
1. Nie skąp na drenażu!

Chociaż nie brzmi to jak idealna pierwsza wskazówka - może to być kwestia życia i śmierci dla twoich roślin. Kiedy nie ma wystarczająco dużych dziur w doniczkach, aby woda mogła się wydostać - gleba staję się zbyt mokra i korzenie zaczynają gnić - co powoduje śmierć rośliny.
Złą wiadomością jest to, że wiele sprzedawanych doniczek ogrodowych po prostu nie ma wystarczającego drenażu. W przypadku doniczek HAGSEN problem ten rozwiązuje warstwa IPSA, która umieszczona jest na dnie doniczki i spełnia role nawozu a także drenażu. W przypadku doniczek bez IPSA, możemy zwiększyć drenaż poprzez wiercenie, dziurkowanie lub rzeźbienie większych otworów. Oczywiście, lepiej jest kupić doniczkę z wystarczającym drenażem, ale wygląd nie zawsze idzie w parze z jakością, dlatego musimy radzić sobie sami :)
Pamiętaj, że dodając żwir, resztki garnków czy kamieni na dno doniczki nie zwiększysz drenażu - TO JEST MIT. Oczywiście jest to pomocne, ale nie rozwiąże problemu zagnieżdżania się wody w glebie. Niektórzy mówią nawet, że nie potrzebujesz otworów drenażowych... Tak, jak chcesz szybko zabić kwiatka, to są Ci zbędne. No chyba, że masz roślinę która uwielbia mokrą glebę.

2. Oceń swoje światło.

Ludzie często przeceniają ilość słońca, jaką otrzymują ich rośliny. Chociaż możesz znaleźć świetną roślinę, dla prawie każdej ilości światła - przed zakupem musisz wiedzieć ile światła "dojdzie" do rośliny w Twojej doniczce. 
Jak to zrobić najprościej? 
Przed zakupem rośliny umieść doniczkę tam, gdzie chcesz by twój kwiatek stał. Zobacz jak często słońce będzie na nią padać i przez jaki okres czasu. Polecamy użyć do tego kalkulatora słonecznego - w pełni określisz wtedy jakość światła słonecznego, które będzie padać na Twoją roślinę.

3. Karm swoje rośliny!

Większość gleb doniczkowych, dostępnych w sklepach, nie ma wystarczających składników odżywczych dla roślin. W związku z tym musisz je dodać. Zdecydowana większość roślin będzie potrzebować nawozu, by się rozwijać. Spróbuj wymieszać nawóz o powolnym uwalnianiu z mieszanką doniczkową - zazwyczaj to rozwiązanie jest bardzo dobre. Pamiętaj też o nawożeniu co tydzień lub co dwa za pomocą płynnego nawozu (tutaj się przyda nawóz z banana, którego instrukcje wykonania znajdziecie na naszym blogu). 

4. Zrób listę, zanim zakupisz roślinę.

Nie jesteśmy idealni. Wiele razy wybieraliśmy się do sklepu po masło i chleb, a wracaliśmy z toną kwiatów, nowymi doniczkami i materacem (bo był na promocji). A później panika - nasza, bo przecież czegoś brakło (miejsca), albo doniczki są za małe...
By uniknąć owej paniki przed zakupami zrób listę. Taką jak dajesz mężowi, gdy idzie na zakupy. Kupując doniczki przez internet, możesz zakupić także rośliny w sieci, to znacznie ułatwi sprawę. 

5. Pielęgnuj relacje sąsiedzkie.

I tu wcale nie chodzi o rozmawianie z sąsiadami (ale i to nie zaszkodzi). Ustawiaj obok siebie rośliny,  które współgrają. Podobnie jak z ludźmi, w świecie roślin istnieją sympatie i antypatie. Te ostatnie mają swoją nazwę - allelopatia. Gdy chcesz mieć zioła w domu - nie ustawiaj bazylii obok majeranku.Gdy Drzewko owocowe na altance - nie ustawiaj go obok peonii.

6. Przeczytaj i schowaj etykietę!

"To nie sprzęt elektroniczny potrzebuje instrukcji, tylko ludzie". To stereotypowe myślenie, nijak ma się do życia roślin. Ale przypomina nam o tym, by czytać dokładnie etykiety, które znajdują się na roślinach kiedy je kupujemy. Mamy tam wszystkie ważne informacje, jakie potrzebujemy - jak wysoka będzie roślina, w jakich strefach zazwyczaj żyje, co potrzebuję... Przeczytaj, zapamiętaj i zastosuj się!

7. Czasami rośliny umierają.

Im więcej roślin zabijesz, tym bardziej będziesz o nie dbać. To proste. Pamiętaj, że czasami to rośliny zabijają inne rośliny, by móc przetrwać. To fakt życia ogrodniczego, cukierek albo psikus. W mieszkaniu, w którym mamy mnóstwo kwiatów - nie wygląda to inaczej.
Kiedy roślina zaczyna upadać zaczynasz kombinować np. przycinać, lub całkowicie ją skracać, ucinając to co wydała na świat przez ostatnie miesiące. Dla wielu roślin to jedyna nadzieja na przetrwanie - wróci szczęśliwa i piękna. 
Pamiętaj jednak, że jeżeli nie dbasz o jedną roślinę (a masz ich wiele) - może to rzutować na pozostałe kwiatki w domu. Jeżeli jej nie chcesz, po prostu z niej zrezygnuj (najlepiej przekaż ją komuś). Tak będzie lepiej dla niej i dla innych.

8. "Garden How Your Live".

Dwie szczere prawdy: Ogrodnictwo doniczkowe to ciężka praca. Zajmuje to sporo czasu i uwagi. I choć niekiedy jest drogie - daje niesamowite efekty i upiększa nam życie. Druga prawda - mocniejsza - nie ma czegoś takiego jak niezawodny system do pielęgnacji roślin, czy nawet ogrodnictwa.
To zarówno dobra jak i zła wiadomość. Każdy ruch, każde podlewanie, przymrozek, wiatr, grad, deszcz, a nawet śnieg w kwietniu - to niepewność, ciężka praca i zarządzanie w kryzysie. Czy pielęgnacja kwiatów jest jak prowadzenie firmy i zarządzanie zasobami ludzkimi? Czasem tak :) 
Nie lubisz wody? Nie masz czasu na podlewanie? Kup doniczki samonawadniające lub rozwijaj sukulenty. 
Na te i inne pytania musisz odpowiedzieć sobie sama/sam. Powodzenia :)

#fot. google.pl

Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć