Które rośliny warto trzymać w domu?
   21/01/2019 13:19:38     Lifestyle    0 Komentarze

Czy wszystkie rośliny nadają się do hodowania w domu?


Zacznijmy od tego, że część roślin, które oczyszczają powietrze - jest jednocześnie trująca. O jakich gatunkach mowa? Fikus, filodendron czy bluszcz - to takie pierwsze z brzegu. Wyglądają rewelacyjnie, faktycznie działają jak filtry oczyszczające (#smogalert), ale musimy z nimi uważać, szczególnie gdy w domu mamy małe dzieci i zwierzaki.
Co jeszcze jest "trujące"? Oleander, gwiazda betlejemska czy np. aloes. Nie panikujcie, trująca jest tylko skóra aloesu, bo sam miąższ, jak wiadomo, ma właściwości lecznicze.

Ale co to znaczy trujące?
Ot na przykład, gdy postanowimy skosztować bluszczu, możemy mieć problemy oddechowe, a w najgorszym przypadku śpiączkę. Gdy wszamiemy aloes - spodziewajmy się biegunki lub wymiotów. A gdy w brzuchu zaburczy i gwiazda betlejemska będzie wyglądać jak soczysty hamburger - powstrzymajmy się, bo inaczej wargi i język spuchną nam jak Kardashiankom.

Ale ustalmy, że nikt z nas nie będzie wsuwał kwiatków, tylko damy im spokojnie rosnąć 

Których roślin nie powinniśmy hodować w domu? Tutaj najlepiej spytać naszych babć (święto babci dzisiaj!).
My spytaliśmy, poczytaliśmy i po wnikliwej analizie przedstawiamy Wam przesądy i zabobony związane z trzymaniem roślin w domu i w ogrodzie.

W celach weryfikacji spytajcie babci.

MirtSłynna roślina bogini miłości - Afrodyty. Niestety, ta piękna, kwitnąca na biało roślina, popadła już w zapomnienie. A szkoda, gdyż jeszcze niedawno mirt był jedną z częściej uprawianych roślin w Polsce.
Jeszcze w latach '80 w Polsce, każda szanująca się panna starała się uprawiać mirt, żeby mieć czym przybrać ślubny wianek. Jednak nie robiły tego w domach. Trzymanie mirtu w domu to oznaka staropanieństwa, stąd zazwyczaj pielęgnowały małe krzaki w ogrodzie, lub w donicach na ganku.

miechunka.blogspot.com


Hortensja


Piękne kolory i cudowne zapachy - czym byłby nasze ogrody bez hortensji? Kwiat, który kwitnie od marca aż do początku mrozów ozdabia ogromną ilość ogrodów w Polsce. Ale czy hortensja, poza cudownym wyglądem, nie sprowadzi na nas pecha? Jeden z przesądów mówi o tym, że hortensja trzymana w domu, w doniczce momentalnie sprowadzi na nas cierpienie. Skąd taki przesąd?
Hortensje były kwiatami, które służyły głównie do ozdoby Grobu Pańskiego w niedziele wielkanocną. Używanie ich w innych celach (np ozdobnych) nie było mile widziane. Stąd zapewne próba odstraszenia, przed hodowaniem tych cudnych kwiatów.Bluszcz


Jak już wspominaliśmy - lepiej nie jeść. Bluszcz super odnajduje się na zewnątrz domu. Pnący się po ścianach przynosi szczęście i dobrobyt. Lecz gdy trzymamy go w domu - przynosi nieporozumienia i kłótnie. Jak to babcie wspominają "źle wpływa na małżeństwo"... W chinach, roślina ta symbolizuje toksyczne relacje, zniewolenie i brak równowagi w dawaniu i braniu.
Także panowie - zapomnijcie o bluszczu w prezencie.Fikus


Te pięknie wyglądające rośliny (czy można by powiedzieć - małe drzewka) są bardzo wymagające w pielęgnacji. Nie lubią: przeciągów, obracania doniczki, nadmiaru wilgoci, silnego nasłonecznienia, niedoboru światła czy zbyt wysokiej temperatury. W sumie - nie lubią wszystkiego poza zraszaniem i piwem (tak, raz na miesiąc możemy podlać fikusa mieszanką wody i piwa, by jego liście pięknie błyszczały).
Ale z drugiej strony - pewien przesąd mówi o tym, że gdy w domu źle się dzieje to fikus zacznie pięknie się rozwijać. Tak - fikus ma pięknie rosnąć tylko wtedy kiedy małżonkowie i domownicy będą się kłócić. Czy żywi się naszą negatywną energią?Hoja


Roślina zagadka. Gdy kupujemy Hoje, możemy czuć się jakbyśmy kupili kinder niespodziankę. Albo wyrośnie nam z niej pnącze o ładnych i gęstych liściach, albo pnącze, które na dodatek cudownie zakwitnie.
Od czego to zależy? Do tej pory nie wiadomo. Najpopularniejszą opinią jest ta, która mówi o utrzymywaniu zbyt wilgotnego podłoża, częste przestawianie, czy też za słabe lub zbyt silne oświetlenie.
Przesąd z kolei mówi o biedzie. Jej szybki wzrost i kwitnięcie mają być oznaką zbliżającej się biedy w domostwie.Hibiskus


Roślina również pod nazwą ketmia czy chińska róża. Ma bardzo piękne, charakterystyczne kwiaty, dlatego w wielu krajach hodowana jest przede wszystkim w celach ozdobnych. Ale oczywiście jest też naturalną przyprawą - obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cholesterolu, wykazuje działania przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i moczopędne.
Na dodatek ekstrakt z kwiatów hibiskusa oraz olej z jego nasion używa się w kosmetykach przeciwstarzeniowych.
Hibiskus stanowi symbol miłości i pożądania, a fakt, że kwitną maksymalnie przez 2 dni - potęguje wyobrażenia o nich. Przyjęło się, że hodowany w domu przynosi choroby oraz pecha. Skąd takie przekonanie? Historia mówi o pewnym szpitalu, w którym to hibiskus został umieszczony na korytarzu. Pacjenci i odwiedzające ich rodziny notorycznie odrywali liście i kwiaty ketmii, aż ten stał się niemalże nagi. Personel szpitala, chroniąc roślinę, umieścił przy jej donicy kartkę z napisem "Uwaga, roślina trująca"...
Monstera


Nasz dziurawy kwiatek, to jedna z najpopularniejszych roślin uprawianych w Polsce. Za czasów PRL nie było mieszkania, w którym nie gościła by ta niekiedy gigantyczna roślina. Jej piękne zielone, duże i głęboko powycinane z dziurami liście to wzór dla wielu biżuterii, logotypów czy reklam w telewizji. Lubi stałą wilgotność podłoża, wysoką wilgotność powietrza (uwielbia spryskiwanie), a sam sposób jej uprawy należy do jednych z prostszych wśród roślin doniczkowych.
Jednak skrywa w sobie wielką tajemnice. Przyjęło się, że monstera to... królowa rozwodów. Tak, chcesz się rozwieźć - spraw sobie monsterę  Jak wspominają babcie, roślina ta żywi się negatywną energią i taką samą energię wydziela. "Aby dostarczyć sobie pokarmu monstera rozdrażnia i prowokuje ludzi" - słyszymy.
No cóż, my polecamy ją po prostu nawozić 2 razy w roku :)
Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć