Czy rośliny nas rozumieją? Eksperyment w dubaju
   14/01/2019 14:29:49     Porady    0 Komentarze
Czy rośliny nas rozumieją? Eksperyment w dubaju
W maju 2018 szwedzka firma IKEA przeprowadziła w Dubaju pewien eksperyment. W GEMS Wellington Academy, na korytarzu głównym, ustawiono dwie rośliny, które przez 30 dni miały być identycznie podlewane, nawożone jak i miały przebywać dokładnie w takich samych warunkach.

Różnić się miały tylko jednym malutkim szczegółem. Jedna z nich przez 30 dni miała słuchać samych komplementów i cudownych pochwał, a druga... kpin i obelg. Jeden kwiat słyszał, że jest przepiękny i dzięki niemu świat wygląda lepiej, no i ogólnie "robi pozytywną różnicę", a drugi, że jest niepotrzebny, "czy ty w ogóle żyjesz?" i wszystko to, co mogły wymyślić... dzieci.

Tak, autorami komplementów i obelg był dzieci, które wcześniej zostały nagrane na dyktafony (nagranie zostało później zapętlone i puszczane roślinom 24/7). Obelgi, których używały miały wcześniej usłyszeć w szkole od innych uczniów.Eksperyment rozpoczął się dość spokojnie. Na początku przyciągał ciekawskie oczy uczniów, którzy nie mogli roślin nawet dotknąć - były one osłonięte specjalną pleksą. Z czasem jednak większość straciła zainteresowanie. Było kilkoro uczniów, którzy jednak notowali zmiany i żywo interesowali się losem roślin. Szczególnie tej jednej - która była obrażana. Jak mówi jeden z nich: "Jak minął tydzień, zauważyłem, że jej liście zaczęły trochę opadać".

Thomas Nelson, nauczyciel i dyrektor szkoły mówił: "Sposób wyrażania i obrażania wzajemnie, w ostatnich latach, wzrósł niesamowicie. Mam nadzieje, że ta forma eksperymentu zostanie dokładnie zapamiętana przez moich uczniów".

Jakie były efekty? Czy dzieci przestały do siebie nawzajem krzyczeć i czy przestały się obrażać? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast jak po 30 dniach wyglądały rośliny:Alana Shetzer z Uniwersytetu w Melbourne napisała: "Rośliny może nie mają oczy, uszu czy języka, ale ich "skóra" może pełnić te wszystkie funkcje... one odpowiadają".


Link: https://www.youtube.com/embed/Yx6UgfQreYY


Panowie ze Szwecji potwierdzili tylko tezę dr Cliva Backstera, który w latach '60 przeprowadzał podobne eksperymenty. Rośliny posiadają właściwości, dzięki którym mogą wchodzić w bardzo silny związek emocjonalny ze swoim opiekunem. Potrafią cieszyć się z jego obecności, co manifestują szybszym wzrostem i kwitnieniem. "Rośliny pozostają w bardzo głębokim kontakcie uczuciowym z człowiekiem, który o nie dba i je kocha" – pisał Backster – "I żadna, nawet największa odległość pomiędzy nimi a opiekunem go nie osłabia."


Nam pozostaje jedynie przypomnieć - rozmawiajcie ze swoimi roślinami. To mogą być naprawdę konstruktywne dialogi.


Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć