Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w zimie?
   10/01/2019 08:50:58     Porady    0 Komentarze
Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w zimie?
Sezon grzewczy to nie lada wyzwanie dla naszych roślin. Przedstawiamy kilka "pro-tipów" związanych z pielęgnacją kwiatów w owym czasie.

Kwiaty lubią światło - w końcu to jest ich "pożywienie", dlatego kwiaty kwitnące starajmy się ustawiać na południu, w miejscach gdzie dostęp do słońca w ciągu dnia będzie jak największy. W zimie ciężko siedzieć w domu bez kocyka, gdy mamy poniżej 20*C, a taka temperatura jest idealna dla naszych pociech. Idealnym miejscem więc będzie parapet, oby nie nad kaloryferem (chyba, że mamy nieszczelne okna). Nie zasłaniajmy ich też firankami i roletami.
Kwitnące kwiaty lubią nawozy multiskładnikowe do doniczkowych roślin, a dodatkowo warto pomyśleć nad pałkami lub koncentratami do gleby. Pamiętajmy, że zimowe nawozy mają różny skład od nawozów letnich - dlatego starajmy się ich nie mieszać. Te zimowe pomagają roślinie lepiej korzystać ze światła, którego w zimie dużo nie ma.
Kwiaty, które przechodzą w fazę snu i spoczynku przenosimy do ciemniejszych miejsc. Ot np. garaż lub piwnica (z małym okienkiem) i czekamy, aż mróz minie.Zimą, gdy za oknem mróz i śnieg, a w domu ciepło - rośliny zasypiają... Jak niedźwiadki. Starajmy się więc ograniczyć ich podlewanie. Oczywiście, wszystko jest zależne od tego, o jaką roślinę dbamy, ale większość z nich nie potrzebuje za dużo nawadniania. O wiele gorsze od przesuszenia jest przelanie kwiatka, czyli nadmiar wilgoci, który może doprowadzić do typowego gnicia korzenia.
Do podlewania używajmy przegotowanej wody o temperaturze pokojowej. Jeżeli nie mamy miernika temperatur (termometra!), to po 35-40 minutach od przegotowania wody musimy przelać ją (1 litr) 3 razy z naczynia do naczynia i osiągniemy ok. 22-21 stopni.
Po czym poznać, że za dużo podlewamy nasze okazy? Po żółtych liściach. U większości kwiatów doniczkowych właśnie pożółkłe liście są oznaką nadmiaru wody
Jednak nie ma tak łatwo... Mówimy o pomieszczeniach w których za mocno nie grzejemy. Im cieplej w domu tym więcej wody potrzebują kwiaty :) Gdy kurz osiada na liściach naszych roślin, chłoną one znacznie mniej światła. Taka sytuacja może doprowadzić do ich powolnego zamierania. By uniknąć tej sytuacji, musimy często wycierać liście i łodygi naszych kwiatów. Do tego najlepiej używać spryskiwacza Trapezium i miękkiej gąbki lub ściereczki. Starajmy się nie używać żadnych dodatkowych specyfików, gdyż ma być to zabieg czysto pielęgnacyjny.
Nie wolno zapomnieć o tym, że liście pokryte kutnerem czy włoskami nie nadają się do czyszczenia za pomocą ściereczki. Możemy za to je po prostu "odkurzyć", używając suszarki do włosów (nie prostownicy!), bądź pędzla do pudru.

Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć