Phalaenopsis - czyli to co kobiety uwielbiają najbardziej
   10/12/2018 14:21:56     Porady    0 Komentarze
Phalaenopsis - czyli to co kobiety uwielbiają najbardziej
Kolejnym kwiatem, którego możemy uprawiać zimą w doniczce jest niezwykle popularny w Polsce storczyk Phalaenopsis. Tak, mowa o tych kwiatach, które często w ilościach hurtowych znajdują się przy wejściach do większości hipermarketów w Polsce. Dostępność storczyków sprawia, że poradniki i instrukcje co do ich uprawy i pielęgnacji są powszechne, lecz ile kwiatów, tyle opinii, dlatego zebraliśmy kilka najważniejszych instrukcji w jednym miejscu :)
Q&A o storczykach w dwóch częściach? Proszę bardzo:

- Kupiłam storczyka w hipermarkecie. To dobrze? "Panie kierowniku, będzie coś z tego?"
Bez względu na to, w którym momencie roku się znajdujemy - zaraz po zakupie storczyka przesadź go do większej, ale nie za dużej doniczki. Storczyki ze sklepów są sprzedawane w najmniejszych możliwych doniczkach. My na ten cel polecamy naszą doniczkę, która idealnie sprawdzi się ze storczykami.

- Jak często mam podlewać owego storczyka
Jeżeli storczyk jest umieszczony w jednej z doniczek Hagsen, z warstwą IPSA, to spokojnie raz na tydzień, a nawet raz na 7-10 dni wystarczy mu, by odpowiednio został nawodniony. Storczyki w doniczkach ZAWSZE podlewamy po całkowitym przesuszeniu podłoża, najlepiej poprzez zanurzenie doniczki w wodzie (na jakieś 15 minut). Oczywiście podlewanie konewką także wchodzi w grę :) I pamiętajmy, by robić to rano!

- Co ze światłem w zimie?
Perfekcyjne dla storczyka Phalaenopsis jest światło o poziomie 10.000 - 15.000 luksów. Przypominamy, że na stadionach mamy ok 1500-2000 luksów :) Ale niech Was to nie zmyli, ot mowa ciągle o... półcieniu. Nasz storczyk spokojnie może kwitnąć w warunkach domowych w każdym pokoju. Oczywiście najlepiej umieścić go na wschodnim parapecie, przy oknie.- A co z kaloryferami w zimie? Skręcać?
Nie nie nie! W nocy idealna temperatura dla storczyka to 16-18°C, a w dzień 21-27°C. Jedyne na co musimy uważać, to wietrzenie mieszkań podczas mrozów. Starajmy się nie narażać storczyków na mroźne powietrze i podczas tego procesu przenieśmy je na chwile w cieplejsze miejsce :) No i pamiętajmy o tym, żeby zadbać o jego temperaturę przy transporcie, zaraz po zakupie. Ręcznik, folia i szybki transport do domu :) Po czym poznać, że nasza roślina przemarzła? Liście będą szkliste i zaczną więdnąć :(

- A co z wilgotnością podczas okresu grzewczego?
Jeżeli posiadasz nawilżacz powietrza - to nic więcej Ci nie potrzeba. Uwielbiają 50%-70% wilgotności w powietrzu, ale przy niższych procentach uzupełnią niedobory podczas nawadniania.

- Widziałam w sklepie nawóz do storczyków. Kupować?
Tak. Ale nie czytaj instrukcji na opakowaniu. Zazwyczaj jest tam napisane, by nawozić roślinę raz na miesiąc. Idealnie będzie stosowanie zasady "weakly weekly", czyli nawożenie przy każdym podlewaniu, ale rozcieńczonym nawozem (zwykle ćwierć lub pół zalecanej na opakowaniu dawki dla storczyków).

- A co z ziemią? Jakie podłoże byłoby idealne?
Najlepsza byłaby kora sosnowa lub kokosowe chipsy, bez żadnych innych dodatków. Nie wolno nam stosować ziemi ogrodowej, pamiętajcie! Jak zdobyć kore sosnowa nie wiemy :), ale chipsy kokosowe znajdują się w większości sklepów ogrodniczych.


Komentarze

Zaloguj się by komentować

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć